Larry Tesler
  1. Anasayfa
  2. TEKNODİYAR

Larry Tesler

0

Larry Tesler, 24 Nisan 1945 doğumlu bir bilgisayar bilimcisi ve insan-bilgisayar etkileşimi uzmanıdır. Kendisi, özellikle kullanıcı arabirimi tasarımı ve etkileşim modelleri konularında yaptığı çalışmalarla tanınır.

Tesler, Xerox PARC (Palo Alto Araştırma Merkezi) gibi önemli teknoloji şirketlerinde çalışmıştır. 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başında, “kopyala-yapıştır” işlemlerini içeren kullanıcı arabirimi kavramını geliştirerek büyük bir yenilik yapmıştır. Bu yenilik, günümüzde hala bilgisayar kullanıcılarının en temel işlevlerinden biridir.

Ayrıca Tesler, Apple’da da önemli bir rol oynamıştır. 1980’lerde Apple’da çalışmaya başlayan Tesler, Macintosh bilgisayarlarının kullanımını daha kolay hale getirmek için çaba sarf etmiştir. Ayrıca Apple’da “kullanıcı dostu” arayüz tasarımı konusunda da etkili olmuştur.

Larry Tesler, bilgisayar bilimine yaptığı katkılardan dolayı birçok ödül almış ve saygın bir kariyere sahip olmuştur. 17 Şubat 2020’de 74 yaşında hayatını kaybetmiştir, ancak mirası bilgisayar endüstrisinde hâlâ devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir
gigabyte

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir