MAX VERSTAPPEN F1 DÜNYA ŞAMPİYONU

Formula 1’in son ayağı olan Abu Dabi Grand Prix Verstappen’in şampiyonluğuyla sona erdi. Harikalar ve çekişmelerle dolu bir sezonda Verstappen başarısıyla F1 2021’e adını yazdırdı. Red Bull’un Hollandalı genç pilotu Verstappen 369,5 puanla Abu Dabi Grand Prix’i ile sampiyonluğu elde etti. Şampiyonlukta ikinci sırayı ise Mercedes’in başarılı pilotu Lewis Hamilton aldı. Peki şampiyon Verstappen şampiyonluğa nasıl tırmandı?

Max Verstappen’in F1 Serüveni:

Max Verstappen 1997 yılında Belçika’da doğmuştur. Verstappen’in babası da Formula 1 pilotudur. Formula serüveni 2014 yılında Scuderia Toro Rosso takımıyla başlamıştır. 2016 yılından itibaren ise Red Bull Racing takımındadır. Şampiyon ilk yarışını 2016 yılında İspanya Grand Prix’inde kazanmıştır. Kazandığı bu yarışla Formula 1 tarihinin en genç pilotu olmuştur. Verstappen kariyerine Abu Dabi yarışını da ekleyerek toplamda 45 galibiyeti ulaşmıştır. Versateppen 2021 itibariyle Formula 1 Dünya Şampiyonu unvanını kazanmıştır.

2021 Formula Sezonu ve Max Verstappen:

Lewis Hamilton’un galibiyetiyle Bahreyn’de başlayan sezonda Verstappen ilk galibiyetini Emilia Romagna Grand Prix’inde elde etmiştir. Bu yarışla başlayan zafer silsilesi 22.yarış olan Abu Dabi Grand Prix’i ile şampiyonlukla son bulmuştur. Verstappen 2021 Abu Dabi yarışında en 1:35:246 tur süresiyle şampiyon olmuştur. Genç pilotun bundan sonraki yarışlara bu şampiyonluğun büyük bir motivasyon olacağı düşünülüyor. Verstappen’in şampiyonluğunu tebrik ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.