MS-DOS
  1. Anasayfa
  2. TEKNODİYAR

MS-DOS

0

MS-DOS, “Microsoft Disk Operating System”un kısaltmasıdır. MS-DOS, kişisel bilgisayarlarda çok popüler olan bir işletim sistemidir. İlk olarak 1981 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürülen MS-DOS, IBM PC ve uyumlu bilgisayarlarda yaygın olarak kullanıldı.

MS-DOS, komut satırı tabanlı bir işletim sistemidir, yani kullanıcılar komutları klavye aracılığıyla girerek işlemler yapabilirler. MS-DOS, disk işlemlerini yönetmek, dosyaları oluşturmak, kopyalamak, silmek, dizinleri yönetmek ve diğer temel işletim sistemi görevlerini gerçekleştirmek için bir dizi komut sağlar.

Başlangıçta MS-DOS basit bir işletim sistemi olsa da, zamanla geliştirilerek daha karmaşık hale getirildi. Örneğin, MS-DOS 6.0’da disk bölümleme, bellek yönetimi ve çoklu görev gibi özellikler eklenmiştir.

MS-DOS, özellikle oyunlar ve bazı uygulamalar için popüler bir platform oldu. Ancak, grafik tabanlı kullanıcı arayüzlerinin (GUI) ortaya çıkmasıyla birlikte, MS-DOS’un yerini Microsoft Windows gibi modern işletim sistemleri almıştır.

Günümüzde MS-DOS, eski sistemlerde hala bazı özel amaçlı uygulamalar için kullanılmaktadır, ancak genel kullanımı büyük ölçüde azalmıştır.

İlginizi Çekebilir
Vector_Video_Standards8.svg

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir