Yeni Schengen Ülkesi: Hırvatistan

Avrupa’ya seyahat edecekler için harika bir müjde. Artık Hırvatistan seyahati için ayrı vize almanıza gerekmeyecek.

Hırvatistan’ın kriterlerinin geçtiğimiz yıllarda Avrupa Komisyonu tarafından karşılandığı belirtilmişti. Şimdi ise Avrupa Birliği İçişleri Bakanları toplantısında Slovenya İçişleri Bakanı Ales Hoj “Hırvatistan hazır” ifadesiyle kamuya duyurdu. Hırvatistan’ın sınır kontrollerinin kaldırılması Avrupa Birliği Konseyi’nin izinden sonra gerçekleşecektir.

Peki Hırvatistan’ın Onay Süreci Nasıl İşledi ?

Hırvatistan’ın AB üyeliği ve Schengen onayı 2003 yılında ülkenin AB’ye üyelik başvurusunda bulunmasıyla başladı. 2003 yılında yapılan başvuruyu takiben 2004 yılında AK Hırvatistan’a aday ülke olmasını önerdi ve aynı yıl aday ülke olduğu açıklandı. Üyelik müzakereleri 2005 yılında başlayan Hırvatistan  1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği’nin 28.üyesi olmuştur.

Doğa Ülkesi Hırvatistan

Hırvatistan 2020 Dünya Bankası verilerine göre 4,047,000 nüfusa sahip doğa harikası bir Avrupa ülkesidir. Adriyatik kıyısı bulunan Hırvatistan şelaleleri, ormanlar, dağları ve turkuaz renkli mükemmel gölleriyle doğa turizmi için vazgeçilmez bir ülkedir. Ülkede Euro para birimi kullanılmaktadır. İstanbul’dan uçak, tren ve araç imkanı bulunan ülkenin ulaşımı sıkıntı değildir.

 

Hırvatistan’a gideceklere şimdiden iyi seyahatler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.